Kentucky Wesleyan College honored these students for their leadership achievements during Honors Convocation in April 2023.
AWARD | NAME |
Abernathy Chemistry Scholarship Award | Uriel Gonzalez |
Lauren Meagher | |
American Chemical Society, Division of Analytical Chemistry | Seth Koloski |
American Chemical Society College Achievement Award | Lauren Meagher |
Seth Koloski | |
Nicholas Johnson | |
Art Program Award | Lacey Fitzgerald |
Dr. Clyde Bethel and Fay Babb Memorial Religion Award | Jason Bingham |
Edward L. Beavin Award | Sheila Holt |
Business Roundtable Achievement Award | Owen Krahwinkel |
Joan Gray Capps Memorial Scholarship | Alysa Conley |
Center for Business Studies Departmental Award | Austin Baugh |
Center for Business Studies Service Learning Award | Jillian Higdon |
Certified Management Accountant Scholarship | Gabriela Mendez |
Dr. Kirby Chelgren Calculus Award | MaeKayla Minton |
Chemical Rubber Company Award | Clayton Summers |
Chemistry Alumni Award | Aric Lyons |
Chris Mangold | |
Clay Physical Education Award | Grant Griffin |
John R. Combs Awards for Literature | Macy Dame |
Vicki Lyle Combs Memorial Award for Distinguished Writing | Karyn Williams |
Connor, Flachskam, Magnuson Chemistry Award | Nicholas Johnson |
Dr. William Conroy History/Political Science Award | David Ambs |
William D. Crago Scholarship | Nevaeh Branch |
Criminal Justice Outstanding Student | Kelton Boyland |
Zachariah Jones | |
Kyndall Wolf | |
Nelda Peeples Darrell Scholarship | Amber Carter |
Skye Carter | |
Davenport Zoology Award | Jenna Burns |
Dr. Diane Earle Music Scholarship | Claire Goodwin |
Ebelhar Whitehead, PLLC Junior Accounting Award | Jacob Boling |
Philip R. Edwards Microbiology Award | Annemarie Knutson |
Tom Ewell Outstanding Theatre Student Award | Alison Miller |
Faulkner Mathematics Award | Samantha Dalbec |
Karen D. Fisher-Brasher Physics-Chemistry Scholarship | Benjamin Bowen |
Michael Gray | |
Jane Forgy Speech-Drama Award | Macy Dame |
Dr. Paul W. Hagan Outstanding Music Student | Kaeli Colbert |
Marissa Todd | |
Dr. Paul W. Hagan Outstanding Junior/Senior Music Student | Amber Carter |
Skye Carter | |
Dr. Billy Horrell Memorial Education Scholarship | Sarah Jenkins |
Wm. Bruce Horrell History/Political Science Scholar | Anslee Hopewell |
Institute of Management Accountants Award | Kyleigh Laster |
Dan M. King Library Service Award | Olivia Picurro |
Louise Kramer Memorial Scholarship | Elizabeth Burns |
Nola Gentry Magruder Scholarship | Keiara Hanley |
Modern Welding Company, Inc. Psychology Award | Simon Hanson |
Elizabeth Munday Alumni Award | Hunter Mathews |
Lairy Nofsinger Memorial Scholarship | Ashlyn Payton |
Paul Oakley Memorial Award for Leadership and Service | Garrett Morgan |
Rex O’Flynn Psychology Award | Sarah Vanderhoof-Dorsett |
Dr. Gus E. Paris Friendship Award | Elizabeth Burns |
Dr. Gus E. Paris Scholarship Award | Braxton Shelton |
Peters Chemistry Scholarship Award | Aric Lyons |
Powell Peace Award | Sashalia Ramirez |
IACBE Live Case Competition | Jillian Higdon |
Colby Frazier | |
Bay La | |
Jayden Yocum | |
Henry Milton Pyles Biology Award | Wiley Cain |
Samantha Dalbec | |
Gilbert P. Robertson Pre-Ministerial Award | Gordy Anaple |
Sara Brackett Roop Award for Outstanding Service to the Community through Music | Tracy McGee |
D. Wyndall Smith Business Administration Award | Jaiden Taylor |
Teacher Education Award | Karlee Hoffman – Elementary |
Maddie Shook – Middle | |
Brooke Boarman – Secondary | |
Ethan Geary – P-12 | |
Jerry Trinkle Accounting Award | John Thomas Hayden |
Rev. Erskine Wade Memorial Scholarship | Ja’Kobe North |
Wall Street Journal Student Achievement Award | Dylan McDuffee |
WKWC/OMU Communication Award | Mason Leech |