Academic and Leadership Achievements

Kentucky Wesleyan College honored these students for their leadership achievements during Honors Convocation on April 7, 2022.

2022 Honors Convocation

 

AWARD NAME
Abernathy Chemistry Scholarship Award William L. Boultinghouse
Alyssa M. Zombirt
American Chemical Society College Achievement Award Angelique C. Laizure – Sr.
Lauren E. Meagher – Jr.
Austin T. Sexton – Soph
Art Program Award Andrew J. Burke
Kobe E. Shrewsberry
Dr. Clyde Bethel and Fay Babb Memorial Religion Award Carson T. Ellis
Edward L. Beavin Award Brandon C. Fugate
Business Roundtable Achievement Award John T. Hayden
Joan Gray Capps Memorial Scholarship Sara K. Beaver
Center for Business Studies Departmental Award Vincient Whatley
Center for Business Studies Service Learning Award Lacie M. Mills
Dr. Kirby Chelgren Calculus Award Christopher S. Mangold
Chemical Rubber Company Award MaeKayla A. Minton
Chemistry Alumni Award Makayla N. Lowe
Austin T. Minton
Clay Physical Education Award Sydney R. Logsdon
John R. Combs Awards for Literature Katherine E. Miller
Vicki Lyle Combs Memorial Award for Distinguished Writing Kaela L. Butler
Connor, Flachskam, Magnuson Chemistry Award Christopher S. Mangold
Dr. William Conroy Jakob T. Marsh
Criminal Justice Outstanding Student Christopher R. Flick
Haley N. Maguire
Nelda Peeples Darrell Scholarship William W. Curtis
Davenport Zoology Award Anna Bowlin
Ebelhar Whitehead, PLLC Junior Accounting Award Kyleigh M. Laster
Philip R. Edwards Microbiology Award Lauren C. Petrosky
Erin M. Sexsmith
Abigail B. Tivitt
Faulkner Mathematics Award Lauren E. Meagher
Karen D. Fisher-Brasher Physics-Chemistry Scholarship Benjamin M. Bowen
Erin M. Sexsmith
Jane Forgy Speech-Drama Award Cole N. Richards
Dr. Paul W. Hagan Outstanding Junior Music Student Dakota S. DeGraw
Dr. Billy Horrell Memorial Education Scholarship Kayla M. Mattingly
Wm. Bruce Horrell History/Political Science Scholar David A. Ambs
Institute of Management Accounts Jessica Rice
Hilton Lee Kincaid, Jr. ’84 Memorial Scholarship Pulled-recipient not eligible
Dan M. King Library Science Award Aric J. Lyons
Louise Kramer Memorial Scholarship Meryck K. Hardley
Nola Gentry Magruder Scholarship Danielle M. Nelson
Modern Welding Company, Inc. Psychology Award Kyndall J. Wolf
Delores Murphy Scholarship Jayden J. Freeman
Laron L. Warner
Lairy Nofsinger Memorial Scholarship Caelan A. Sweatt
Paul Oakley Memorial Award for Leadership and Service Matthew Morris
Dr. Gus E. Paris Friendship Award Turner C. Vaughn
Dr. Gus E. Paris Scholarship Award Christianna C. Varble
Peters Chemistry Scholarship Award Uriel Gonzalez
Powell Peace Award Adán Cano Gandarilla
Henry Milton Pyles Biology Award Austin T. Minton
Gilbert P. Robertson Pre-Ministerial Award Logan A. Lake
Sara Brackett Roop Award for Outstanding Service to the Community through Music Reagan C. Brown
D. Wyndall Smith Business Administration Award Gabriela I. Mendez
Teacher Education Award Jasmine L. Perry – Elementary
Emery Crume – Middle
MacKenzie S. Pope – Secondary
Dakota DeGraw –P-12
Jerry Trinkle Accounting Award Camron L. Blandford
Rev. Erskine Wade Memorial Scholarship Yogianah S. McKnight
Wall Street Journal Student Achievement Award Elijah W. Easterday
WKWC/OMU Communication Award Andrew J. Burke